ADALET PROGRAMI ÖĞRENCİLERİMİZDEN SALİHLİ CEZA İNFAZ KURUMU’NA ZİYARET

Okulumuz adalet programı ikinci sınıf öğrencilerinin mezun olduklarında çalışma imkânı bulacakları ceza infaz kurumlarındaki işleyişi görmeleri, doğrudan bu alanda çalışan infaz koruma memurları  ile sohbet edebilmeleri ve sorularını sorabilmeleri amacı ile 17 Mayıs 2018 tarihinde Salihli T Tipi kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’na eğitim amaçlı gezi düzenlendi.

Söz konusu programı kapsamında; ceza infaz kurumu müdürlerinin rehberliğinde; kapalı ceza infaz kurumunda avukat görüşme odaları, kapalı-açık görüş yerleri, psiko-sosyal servis görüşme odaları, revir, sağlık hizmetlerinin verildiği diğer birimler ve idari bölüm görüldü. Hükümlülerin infazdan sonra sosyal hayata daha kolay adapte olabilmeleri ve cezaevilileşme kültürünün olumsuz etkilerinden uzak kalmaları amacıyla hazırlanan iyileşme programlarına katıldıkları gözlemlendi. Bu kapsamda tekstil atölyesindeki çalışma ortamı, sinema salonu, müzik ve bilgisayar dersi odaları, kapalı spor salonu, el işi dersi odası, berber, yemekhane, terzi atölyesi şartlarının; modern, sağlıklı, güvenlikli, mekanik, elektronik donanımlı ve rehabilitasyon işlemlerine elverişli olduğu öğrencilerimiz tarafından da yorumlandı. Açık ceza infaz kurumu ve işyurtlarında ise; ziraat mühendisi rehberliğinde domates, karpuz, üzüm seralarında çalışan hükümlülerin bunun yanı sıra susam yağı, pekmez, tahin, çörek otu yağı gibi ürünlerin satışa hazır hale getirildiği atölyelerde de meslek sahibi olmak üzere sertifika almak amacıyla eğitim alabildikleri görüldü.

İş hayatına dair önemli bilgileri bu mesleği icra eden kişilerden öğrenen öğrencilerimize, söz konusu ziyaret vasıtasıyla, kariyer planları yapmalarına yardımcı olmak yanında, teorik olarak gördükleri ceza hukuku ve infaz hukuku derslerinin pratik yaşamdaki yansımalarını da görmeleri  sağlanarak eğitimlerine de katkıda bulunuldu.

 

İLETİŞİM


koprubasimyo@cbu.edu.tr
http://koprubasimyo.cbu.edu.tr

0 236 571 33 12

0 236 571 37 42
 Köprübaşı Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü Köprübaşı / MANİSA

ADRES: Temrek Mahallesi Hükümet Caddesi No:25/1 Köprübaşı/MANİSA

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik